Tegorocznym laureatem prestiżowej nagrody literackiej Nike został pochodzący z Dębicy Radek Rak.

Autor powieści “Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakubie Szeli”, wyróżnionej spośród siedmiu innych dzieł, na co dzień pracuje w klinice weterynaryjnej. Już w czasach licealnych objawiło się jego zamiłowanie do języka polskiego i literatury – w centralnej olimpiadzie z tego zakresu zdobył tytuł finalisty. W 2006 roku został absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły i rozpoczął studia weterynaryjne.

Swoje debiutanckie opowiadania zamieszczał na łamach forum “Nowej Fantastyki”, a później w czasopismach – “Lampa”, “Nowa Fantastyka” czy e – zinie “Esensja”. Były to między innymi “Ptaki nad Lublinem”, “Lilka”, “Powołanie Iwana Mrowli” i “Kraina Piasku”. Tylko trzy lata po wydaniu pierwszej powieści – “Kocham cię, Lilith” [2014] – Radek Rak mógł cieszyć się z sukcesu drugiej książki “Puste Niebo”, zdobywając Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.

“Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakubie Szeli” porusza temat rabacji galicyjskiej z perspektywy chłopów. Radek Rak, wychowany w Dębicy, słyszał legendy i podania o przywódcy wspomnianym w tytule, a który pochodzi z pobliskiej miejscowości – Smarżowa. Jak sam mówił – jego postać wydała mu się szczególnie ciekawa właśnie dzięki historiom rodzinnym

Z powodu sytuacji epidemiologicznej w kraju wręczanie nagród w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się w gronie tylko siedmiu finalistów: Filipa Zawady, Moniki Sznajderman, Piotra M. Majewskiego, Agnieszki Daukszy, Joanny Gierak – Onoszko (Nagroda Nike Czytelników), Pawła Reszki, jury pod przewodnictwem prof. Pawła Próchniaka oraz kilku gości. Widzowie mogli oglądać tylko transmisję.

Dodatkowo trzecia powieść Radka Raka była nominowana do Nagrody Literackiej “Gdynia” i wpisała się w listę 10. najlepszych książek roku, dwumiesięcznika “Książki”.

Fot. YouTube – Bukbuk

Share:
Polub nas na Facebooku

Pksiazek

administrator

Redaktor naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *