Rok 2020 był ciężki dla każdego i wiele firm, organizacji i działalności ucierpiało. Niestety, jak ogłosił już Piotr „Ziemowit” Kamiński, osada słowiańska, która funkcjonowała w Stobiernej od 2012 roku, kończy swoją działalność. 

Osada Słowiańska w Stobiernej tak jak inne działalności mocno odczuła rok 2020 i wpływ pandemii koronawirusa na cały świat. Najczęściej odwiedzającymi ten obiekt były dzieci, które przyjeżdżały przeważnie w formie wycieczki dydaktycznej. Według „Ziemowita” przez prawie 9 lat blisko 50 tysięcy dzieci miało przyjemność przekonać się, jak ciekawa jest historia naszych słowiańskich przodków.

Kamiński tłumaczy, że cała sprawa z upadkiem zaczęła się od momentu, gdy do gminy wpłynęła prośba o zmniejszenie kwoty dzierżawy, lecz bardzo szybko osada otrzymała negatywną odpowiedź, bez stosownego wytłumaczenia. 

W maju napisałem list do wójta z prośbą o obniżenie czynszu dzierżawnego za ten rok, ponieważ widzimy jaka jest sytuacja. Dostaliśmy odpowiedź, że nie ma takiej możliwości. Widząc brak chęci współpracy, w czerwcu wystosowałem kolejne pismo, że wypowiadamy umowę, bo nie jesteśmy w stanie prowadzić osady. W efekcie tego, doszło spotkania z wójtem i wtedy obiecano nam pomoc – powiedział Piotr Kamiński. 

W efekcie rozmów i poprawy sytuacji w kraju, osada w Stobiernej znów działała, lecz z kolejną falą zakażeń, po raz kolejny zamknięto wrota. Pod koniec roku gmina wypowiedziała umowę, z powodu niepłacenia czynszu. W taki sposób w Stobiernej nie będzie już zakątka, gdzie dzieci poznają historię Słowian.

Po co była obiecywana nam pomoc, skoro nie przyszła. Mogliśmy spokojnie podziękować sobie w czerwcu. Sposób zakończenia współpracy pozostawia bardzo wiele do życzenia, nie mówiąc tutaj o najprostszym „dziękuję”. Zostaliśmy w bardzo niemiły sposób z tego grodu wyproszeni. Jest mi przykro, ale świat się nie kończy. Ten gród był wspaniałym epizodem, ale to nie jest koniec naszej działalności – stwierdził „Ziemowit”

Dowiadujemy się również, że na wiosnę ma rozpocząć się budowa nowej osady nad Jeziorem Strzegocickim obok Pilzna. Stowarzyszenie Słowian Doliny Wisłoki Palana Gera będzie realizować swoją misję. Tym razem w innej lokalizacji, znów w jak najciekawszy sposób będzie przekazywana historia Słowian. 

Fot. osadaslowianska.pl

Share:
Polub nas na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *