Osada Słowiańska w Stobiernej nie przestaje istnieć. Jak w swoim oświadczeniu poinformował Zdzisław Siwula, obiektem będzie teraz zarządzać Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica.

Kilka dni temu informowaliśmy o komunikacie dotychczasowego zarządcy osady, który mówił o złych stronach współpracy z Gminą Dębica, wypowiedzeniu umowy dzierżawy czy też planach stowarzyszenia. Na odpowiedź samorządu musieliśmy trochę poczekać, ale w końcu sprawę skomentował zastępca wójta Zdzisław Siwula, który odniósł się do niektórych zarzutów.

Pełna treść oświadczenia:

  1. Gmina Dębica nie likwiduje Osady Słowiańskiej. Zmienia się tylko podmiot zarządzający, którym będzie Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica.
  2. Otrzymałem pełnomocnictwo do sfinalizowania porozumienia poprzez zlecenie usług edukacyjnych pt. „Żywe lekcje historii”. Prowadziłem rozmowy z Panem Piotrem Kamińskim w tej sprawie, ale niestety pandemia i obostrzenia uniemożliwiły takie rozwiązanie do dnia dzisiejszego.
  3. Brak opłat za dzierżawę nie stanowił najważniejszego problemu we współpracy ze Stowarzyszeniem. Od dłuższego czasu pojawiały się kłopoty w dotrzymaniu zapisów umowy przez zarządcę, w tym przede wszystkim w kwestii utrzymania osady w dobrym stanie technicznym, na co wielokrotnie zwracali uwagę zarówno radni jak i mieszkańcy Gminy. Z uwagi na zły stan techniczny Grodu, chcąc zapobiec dalszej degradacji podjąłem decyzję o wypowiedzeniu umowy nie wykluczając dalszej współpracy.
  4. Brak jest delegacji prawnej do zastosowania powszechnego zwolnienia z płatności czynszów najmu przez Wójta Gminy Dębica, ale dla Stowarzyszenia, w obecnym stanie prawnym, po udokumentowaniu sytuacji finansowej, istnieje możliwość rozpatrzenia wniosku o zastosowanie ulgi. Nadmieniam, że Stowarzyszenie mogło skorzystać ze wsparcia Rządu w ramach tarcz antykryzysowych. W tym kontekście dziwi więc negatywny komentarz jednego z radnych, który nigdy nie interesował się stanem obiektu ani działalnością Stowarzyszenia w Stobiernej.
  5. W najbliższych miesiącach zostaną przeprowadzone prace renowacyjne obiektu, a po ich zakończeniu ponownie zostanie udostępniony dla zwiedzających.
  6. Wójt Stanisław Rokosz spotka się z Prezesem Piotrem Kamińskim aby podziękować za dotychczasową działalność i ustali możliwość wsparcia oraz dalszej współpracy.
  7. Dziękuję za wszystkie uwagi oraz komentarze, które świadczą tylko o potrzebie istnienia takiego obiektu.

Fot. Gmina Dębica

Share:
Polub nas na Facebooku

Pksiazek

administrator

Redaktor naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *