Dokładnie w Dzień Dziecka 1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy w programie Rodzina 500 plus. W samej Dębicy rocznie z tego tytułu Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wypłaca mieszkańcom ok. 45 milionów zł dla ponad 7,5 tys. dzieci. 

Od teraz prawo do tego świadczenia ustalane jest na okres od 1 czerwca bieżącego roku do 31 maja przyszłego roku – mówi Małgorzata Kędzior, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy. Wnioski w formie elektronicznej można było składać już od lutego za pośrednictwem bankowości elektronicznej, portalu Empatia lub PUE ZUS. Tradycyjnie od kwietnia bezpośrednio w ośrodkach pomocy społecznej. – Do dębickiego MOPS około 80% wniosków wpływa elektronicznie – przekazuje nam Dawid Cisło, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych. – Od 1 lutego do dzisiaj na nowy okres zasiłkowy wpłynęło do naszego ośrodka blisko 4,5 tysiąca wniosków, z czego około 97% z nich jest już rozpatrzona – dodaje D. Cisło.

Rodzice nie zwlekajcie 

Złożenie dokumentów do końca tego miesiąca gwarantuje, że świadczenie wypłacone zostanie z wyrównaniem od 1 czerwca. Później wypłata będzie realizowana już tylko od miesiąca złożenia wniosku. – Dlatego rodzice, którzy jeszcze nie dostarczyli wniosków nie powinni dłużej zwlekać – zaznacza kierownik. A co z osobami, które wkrótce zostaną rodzicami? – Do programu mogą przystąpić kiedy tylko dziecko przyjdzie na świat. Wystarczy, że złożą wniosek. Co ważne, aby otrzymać świadczenie od dnia narodzin należy złożyć wymagane dokumenty do trzech miesięcy od daty urodzenia – informuje dyrektor Małgorzata Kędzior.

W dębickim MOPS zdarza się, że rozpatrywanie wniosków poprzedza postępowanie wyjaśniające. W przypadku gdy członek rodziny przebywa poza granicami kraju do wniosku należy dołączyć dodatkowe dokumenty potwierdzające ten fakt. – Czasem rodzice dzielą się opieką nad dziećmi formalnie lub nieformalnie. Sytuacje niektórych rodzin są skomplikowane i dlatego w celu potwierdzenia stanu faktycznego przeprowadzany jest wywiad środowiskowy – wyjaśnia M. Kędzior.

Jakie zmiany zgłaszać do MOPS?

Należy również pamiętać, aby w przypadku zmian w sytuacji rodzinnej np. wyjazdu członka rodziny poza granice kraju, osoba pobierająca świadczenie zgłosiła ten fakt do MOPS. Brak takiej informacji może skutkować koniecznością zwrotu pieniędzy. – Często zdarzają się sytuacje, w których osoby pobierające świadczenia muszą je zwrócić z różnych powodów. Zwrot nienależnie pobranych świadczeń stwierdza się decyzją i zawsze wiąże się z dodatkowym obciążeniem w postaci ustawowych odsetek – zaznacza dyrektor MOPS.

Sprawdzają każdy sygnał  

Ośrodek w Dębicy prowadzi także tzw. monitoring wypłacanych świadczeń. Często do pracowników docierają sygnały o marnotrawieniu pieniędzy z programu. Zdarza się, najczęściej w rodzinach dysfunkcyjnych, że środki te są wydatkowane np. na alkohol. – Pieniądze z 500 plus powinny być wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem, jakim jest wsparcie przy wychowywaniu dzieci – podkreśla dyrektor M. Kędzior. – Każde zgłoszenie sprawdzamy. Mamy prawo wypłaty świadczenia w formie rzeczowej, z którego korzystamy. Oznacza to, że dana rodzina nie otrzymuje świadczenia w formie pieniężnej, a w postaci np. bonów na określone zakupy – kończy dyrektor MOPS w Dębicy.

Share:
Polub nas na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *