Razem z Mateuszem Jańcem, którego historię publikujemy dziś w naszym portalu, mamy w powiecie dębickim dokładnie 32 faktycznych dawców, czyli tych, którzy oddali już komórki macierzyste lub szpik.

Wśród nich jest m.in. Piotr Szczerba – trener z Dębickiej Akademii Karate Tradycyjnego, który opowiadał o tym w 2014 r. podczas konferencji prasowej Fundacji DKMS w Urzędzie Miejskim w Dębicy. Trwały wtedy przygotowania do akcji poszukiwania dawcy szpiku kostnego dla 9-letniej, chorej na białaczkę Gabrysi Skowron. – Zadzwonił do mnie telefon z Fundacji, że jestem genetycznym bliźniakiem chorej kobiety. Padło pytanie czy chcę oddać szpik. Bez wahania odpowiedziałem, że tak. Moją siostrą genetyczną jest 31-letnia kobieta z Polski. To wielka radość móc w taki sposób komuś pomóc – mówił wtedy Piotr Szczerba, zachęcając do rejestrowania się i pomocy chorym na białaczkę.

Aktualnie w bazie DKMS z powiatu dębickiego zarejestrowanych 5860 potencjalnych dawców. – Jeśli chodzi o województwo podkarpackie to zarejestrowanych jest 83 207 potencjalnych dawców szpiku pochodzących z województwa, z czego 527 już podzieliło się cząstką siebie – informuje Justyna Rogowiec z Fundacji DKMS. Dodając, że: “Polski rejestr dawców szpiku właśnie przekroczył 2 miliony zarejestrowanych potencjalnych dawców! Możemy być z tego dumni, ponieważ daje to nam 3. pozycję w Europie i 5. na świecie. W bazie Fundacji DKMS w Polsce jest obecnie ponad 1, 7 mln zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku. Z tego grona już ponad 9,5 tysiąca osób zostało dawcami faktycznymi, czyli pomogło swoim „bliźniakom genetycznym” oddając komórki macierzyste lub szpik.”.

Jeśli chcesz zapisać się jako potencjalny dawca — wejdź i zarejestruj się na: www.dkms.pl/pl/zostan-dawca

Udostępnij
Polub nas na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *