Miasto Dębica i Fundacja Ars Activia z Zielonej Góry planują cykliczną organizację Międzynarodowego Festiwalu „Dębickie Korzenie Debica Roots – Krzysztof Penderecki in Memoriam” – poinformował wczoraj dębicki magistrat. 

„Dostrzegając potrzebę upamiętnienia w Dębicy, mieście narodzin światowej sławy kompozytora i dyrygenta Profesora Krzysztofa Pendereckiego, należącego do grona najbardziej cenionych współcześnie osobowości kultury i sztuki, partnerzy deklarują wolę wspólnej organizacji festiwalu prezentującego postać i twórczość Mistrza Pendereckiego” – zapisano w preambule, podpisanego początkiem lutego, porozumienia.

Merytoryczną organizacją festiwalu zajmie się Mariusz Monczak (na zdjęciu w środku) – światowej sławy skrzypek, wiceprezes Fundacji Ars Activia z Zielonej Góry, którego mogliśmy usłyszeć podczas koncertu we wrześniu ubiegłego roku w kościele Chrystusa Króla w Górze Motycznej.

Pierwsza edycja festiwalu „Dębickie Korzenie Debica Roots Krzysztof Penderecki in Memoriam” ma być preludium do przyszłorocznych wydarzeń organizowanych z okazji 90. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Przypomnijmy, że kompozytor przyszedł na świat w Dębicy 23 listopada 1933 roku.

W celu trwałego upamiętniania Pendereckiego władze miasta planują także wzniesienie na placu obok Szkoły Muzycznej rzeźb upamiętniających wybitnego artystę. Aktualnie opracowywana jest koncepcja monumentu. W tej sprawie odbyły się spotkania m.in. z dębickimi twórcami kultury, dyrekcją PSM, artystami i miejskimi radnymi.

Śp. Krzysztof Penderecki odszedł w bardzo trudnym czasie. Kiedy jednak epidemia ustanie podejmiemy działania i szeroką dyskusję, aby w godny i monumentalny sposób upamiętnić Krzysztofa Pendereckiego w przestrzeni miejskiej – deklarował burmistrz Mariusz Szewczyk tuż po śmierci Pendereckiego w marcu 2020 roku.

Pierwszą formą upamiętnienia urodzonego w Dębicy kompozytora było nazwanie jego imieniem placu przy Szkole Muzycznej. Uchwałę w tej sprawie radni miejscy podjęli w marcu 2020 roku.

Fot. Miasto Dębica

Muzyczne upamiętnienie Prymasa Tysiąclecia w Górze Motycznej

Udostępnij
Polub nas na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *