Borek, Penderecki, Jędrzejczyk – te osoby zna cała Polska. Z Dębicy pochodzi jednak wiele innych talentów. Znałeś je wszystkie?

Krzysztof Penderecki

Kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny. W wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na pianinie, a po II wojnie światowej zaczął uczęszczać na lekcje gry na skrzypcach. Studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Jako jeden z pierwszych kompozytorów wykorzystywał technikę wydobywania dźwięku nietradycyjnymi sposobami z tradycyjnych instrumentów, czym zasłynął w 1960 roku tworząc Tren – Ofiarom Hiroszimy. Tworzył również opery i utwory na orkiestrę. Jego muzyka została wykorzystana w filmach m.in. ,,Egzorcyście” w reżyserii Williama Friedkina, ,,Lśnieniu” w reżyserii Stanleya Kubricka czy ,,Wyspie Tajemnic” w reżyserii Martina Scorsese, które stały się klasykami gatunku kina. Pendereckiemu czterokrotnie przyznano nagrodę Grammy. Zmarł w 2020 roku w Krakowie, gdzie spędził większość życia.

Krzysztof Penderecki
Fot. Culture.pl (Screen z YouTube)

Artur Jędrzejczyk

Piłkarz, reprezentant Polski w piłce nożnej od 2010 roku. Karierę piłkarską rozpoczął od gry dla klubu Igloopol Dębica na pozycji obrońcy. 22 lipca 2007 roku rozegrał swój pierwszy mecz dla Legii Warszawa o Superpuchar Polski. Tego samego roku w sierpniu zadebiutował w Ekstraklasie. Powołanie do kadry narodowej otrzymał w sierpniu 2006 roku, a na murawie w biało-czerwonych barwach pojawił się 11 sierpnia 2010 roku w meczu z Kamerunem. 6-krotny mistrz Polski, 5-krotny zdobywca Pucharu Polski.

Artur Jędrzejczyk
Fot. Legia Warszawa / Mateusz Kostrzewa

Mateusz Borek

Dziennikarz i komentator sportowy. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy. Ukończył Uniwersytet Warszawski na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. Prowadził komentarz sportowy podczas mistrzostw świata w 2002, 2006 i 2022 roku oraz w czasie mistrzostw Europy w 2008, 2016 i 2020 roku. Od marca 2020 roku jest współwłaścicielem Kanału Sportowy w serwisie YouTube, który subskrybuje prawie milion osób. Przez 20 lat związany był z telewizją Polsat.

Mateusz Borek
Fot. Kanał Sportowy

Konrad Pondo

Aktor, konferansjer i model. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Dębicy. Po maturze rozpoczął studia w Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie. Zadebiutował na ekranie serialu telewizyjnego stacji TVN ,,Szkoła” jako nauczyciel wychowania fizycznego Tomasz Dudziak. W 2016 wystąpił w teledysku do piosenki Sylwii Grzeszczak ,,Tamta dziewczyna”. 20 lutego 2020 roku Konrad Pondo wraz z Natalią Barańską w roli konferansjerów poprowadzili koncert charytatywny „Miłość dociera wszędzie” w Domu Kultury Mors, a w 2021 roku poprowadził wydarzenie charytatywne SMYK FEST z aktorką Julią Kamińską. W 2022 roku wziął udział w teledysku do piosenki Juli Chan ,,Not a crime”. W tym samym roku ukazała się również premiera filmu ,,Listy do M. 5”, w której Konrad zagrał epizodyczną rolę. Na co dzień spełnia się jako model i fotomodel. Mieszka w Krakowie.

Konrad Pondo
Fot. Sylwia Grzeszczak (Screen z YouTube)

Piotr ,,Szeli” Szeliga

Zawodnik mma federacji freak fight, hokeista, były zawodnik FEN, trener personalny. Piotr Szeliga swoją przygodę ze sportem rozpoczął jako hokeista na pozycji obrońcy w UKH Dębica, gdzie grał w I lidze polskiej w sezonie 2013/2014 i 2015/2016. Jako zawodnik mma zadebiutował w 2020 roku walką z Krystianem Pudzianowskim podczas gali FEN, gdzie dębiczanin odnotował zwycięstwo poprzez niezdolność do walki rywala. Niedługo później dołączył do cieszącej się popularnością federacji freak fight FAME MMA, podczas której przegrał pojedynek z kulturystą Piotrem ,,Bestią” Piechowiakiem. W 2021 roku stoczył walkę z trenerem personalnym Krzysztofem ,,Wujaszkiem Fericze” Ferencem, którego znokautował w pierwszej rundzie. W marcu 2022 roku zmierzył się z raperem z Rzeszowa Gabrielem ,,Arabem” Al-Sulwim w formule kick-bokserskiej na zasadach k1, którego znokautował w 2. rundzie. Stanął też naprzeciw byłego zawodnika UFC i KSW w wadze lekkiej – Normanem Parkiem, z którym przegrał.

Fot. FAME MMA (Screen z YouTube)

Paweł Ciołkosz

Aktor teatralny i filmowy, lektor, twórca dubbingowy. Wielokrotnie podkładał głos m.in. postaci Kapitana Ameryki w filmach ,,Avengers”, ,,Thor: Mroczny świat”, ,,Ant-Man” oraz ,,Spider-Man: Homecoming”. Jako reżyser dubbingu zajmował się tworzeniem gry ,,Cyberpunk 2077″, serialu ,,Obi-Wan Kenobi”, a także animacji ,,Nie ma to jak w rodzinie” dostępnej na platformie streamingowej Netflix. Na ekranach telewizorów widzowie mogli go zobaczyć w wielu serialach obyczajowych takich jak ,,Na wspólnej”, ,,Barwy szczęścia”, ,,Na dobre i na złe” i ,,Singielka”, gdzie Paweł Ciołkosz grał jedną z głównych ról. Na deskach teatru współpracował z reżyserami Maciejem Englertem, Andrzejem Sewerynem czy Krystyną Jandą.

Paweł Ciołkosz
Fot. Gazeta Wyborcza (Screen z YouTube)

Mirosław ,,Kropek” Kropielnicki

Aktor teatralny, telewizyjny i dubbingowy, lektor. Po ukończeniu studiów w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie rozpoczął karierę jako aktor teatralny, gdzie współpracował m.in. z Cezarym Żakiem, Pawłem Okońskim czy Krystyną Jandą. Od 1992 roku aktorstwo Mirosława Kropielnickiego można zobaczyć w Teatrze Nowym w Poznaniu. Najbardziej znany z roli Seweryna Krojewicza/Sławonia w serialu ,,Pierwsza miłość”. W najnowszych produkcjach wystąpił m.in. w serialach ,,Wielka woda”, ,,Rojst”, ,,25 lat niewinności” czy w filmie ,,Kler”. Kropielnicki jako aktor dubbingowy udzielał głosu postaci naczelnika więzienia w filmie ,,Venom 2: Carnage”, a jako lektor podkładał głos w serialu ,,Stulecie winnych”.

Mirosław Kropielnicki
Fot. Pierwsza miłość (Screen z Youtube)

Rafał Buszek

Siatkarz, olimpijczyk z Rio de Janeiro w 2016 roku. Karierę juniorską rozpoczął grą dla klubu Błękitni Ropczyce, a karierę zawodową w lidze klubu AZS Politechniki Warszawskiej. W 2010 roku przeszedł do klubu Asseco Resovia Rzeszów, w którym zdobył dwa złote medale Mistrzostw Polski w 2013 i 2015 roku, brązowy w 2011 roku i srebrny medal Ligi Mistrzów CEV w 2015 roku. Rafał Buszek rozegrał 15 sezonów w PlusLidze. Zasilił skład siatkarzy reprezentacji Polski podczas Igrzysk XXXI Olimpiady Rio 2016, podczas których drużyna zajęła 5. miejsce. Występuje na pozycji przyjmującego.

Rafał Buszek
Fot. Polska Liga Siatkówki TV (Screen z YouTube)

Share:
Polub nas na Facebooku

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *