W tym tygodniu przychodzimy do was z kolejną propozycją wycieczki w powiecie dębickim. Odwiedziliśmy Park Dinozaurów w Głobikowej i polanę na Kałużówce.

Głobikowa

W Głobikowej znajduje się Szkolne Schronisko Młodzieżowe Rozdzielnia Wiatrów, przy którym usytuowany jest Park Dinozaurów wraz z wieżą widokową. W weekend można tutaj spotkać wiele rodzin z dziećmi, które mogą zobaczyć m.in. Diplodoka i Triceratopsa. Sporych rozmiarów figury dinozaurów z ciekawością są oglądane przez najmłodszych. Warto również wyjść na szczyt wieży widokowej skąd rozpościera się piękny widok, m.in. na Pogórze Dynowskie, Ciężkowickie, a przy dobrych warunkach pogodowych nawet na Tatry. Bezpośrednio przy Parku Dinozaurów znajduje się plac zabaw dla dzieci, a na parkingu w budce można kupić lody i napoje. Wstęp na teren parku i wieżę jest bezpłatny.

Schronisko dysponuje 36 miejscami noclegowi. Organizowane są tutaj m.in. obozy harcerskie, biwaki i szkolne wycieczki. Na jego terenie znajduje się altana grillowa.

 

Polana na Kałużówce

Polana na Kałużówce znajduje się na terenie wsi Gumniska. Jest to miejsce szczególne w powiecie dębickim. To tutaj w sierpniu 1944 doszło do jednej z największych walk stoczonych przez AK w okresie akcji „Burza”. Od pierwszej dekady sierpnia 1944 roku znajdował się w tym miejscu obóz II Zgrupowania AK Obwodu Dębica. 23 sierpnia Niemcy ostrzelali polanę, a usiłujący wydostać się z niemieckiego okrążenia żołnierze zostali ostrzelani także przez Armię Czerwoną. Dzień później niemiecka piechota w sile jednego batalionu przeprowadziła uderzenie na polanę. Bitwa trwała od godz. 5:00 do 19:30. Żołnierze AK utrzymali broniony rejon.

W tej chwili na Kałużówce znajduje się pomnik z tablicą, na której wypisane zostały nazwiska poległych w walce partyzantów.

Dojście do polany od drogi głównej możliwe jest wyłącznie pieszo. Utwardzona droga długości około 1300 m prowadzi przez las. Z pokonaniem trasy spokojnie poradzą sobie również przedszkolaki.

Fot. DebicaInfo/Monika Ligęska

Share:
Polub nas na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *